Londra merkezli Tarsus Group, İFO’ya ortak olup Türkiye pazarına girdi!

Eğitimden savunmaya, ilaç sektöründen tekstile kadar farklı pek çok alanda yılda 90’a yakın fuar organize eden Londra merkezli İngiliz şirketi Tarsus Group, sektörde 20 yılı geride bırakan İFO Fuarcılık ile ortaklık anlaşması imzalayarak Türkiye’ye adım attı.

Eğitimden savunmaya, ilaç sektöründen tekstile kadar farklı pek çok alanda yılda 90’a yakın fuar organize eden Londra merkezli İngiliz şirketi Tarsus Group, sektörde 20 yılı geride bırakan İFO Fuarcılık ile ortaklık anlaşması imzalayarak Türkiye’ye adım attı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tarsus Group Genel Müdürü Douglas Emslie, “Project 50/13” adını verdikleri büyüme programı kapsamında, önümüzdeki dönemde projelerinin ve gelirlerinin %50’sini gelişmekte olan ülkelere ayırmayı planladıklarını söyledi. Bu kapsamda kendi sektöründe pazar lideri olan İFO Fuarcılık’tan hisse alımı gerçekleştirdiklerini belirten Emslie, “Doğu ile Batıyı buluşturan stratejik bir noktadaki Türkiye’nin, fırsatlara açık pazar yapısı, büyümemize destek olacak” dedi.

İstanbul, 16.06.2011

Son dönemde farklı sektörlerde yaşanan yurt dışı satınalmalardan birisi de geçtiğimiz günlerde fuarcılık alanında gerçekleşti. Dünyanın en fazla tanınan reklam ve organizasyon firmalarından birisi olan Londra Merkezli Tarsus Group, “REW İstanbul, Asansör İstanbul, Sign İstanbul ve InterShop İstanbul” fuarlarını organize eden İFO Fuarcılık’ın %75 hissesini satın aldı. Türkiye pazarına İFO Fuarcılık ile ortaklık kurarak giren İngiliz şirketi Tarsus Group, ileriye dönük büyüme stratejileri kapsamında önümüzdeki dönemde gelişmekte olan ülkelere yatırım yapacağını açıkladı. Tarsus Group, her yıl ortalama %5-6 büyüme performansı gösteren Türkiye pazarını, mevcut varlıklarını ve portföylerini genişletmek açısından bir fırsat olarak görüyor. ABD, Almanya, Fransa, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ofisleri bulunan firmanın gerçekleştirdiği bu satın alma, şu ana dek İngiltere dışında yaptığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyor.

Bu birliktelik, Türk Fuarcılık Sektörünü daha da yukarılara taşıyacak…

Londra borsasında işlem gören İngiliz şirketi Tarsus Group ile imzaladıkları ortaklık anlaşması hakkında bilgi veren İFO Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Durak, bu yeni oluşumun mevcut yönetim tarzını ve anlayışını değiştirmeyeceğinin altını çizdi. Durak açıklamasında; İFO Fuarcılık tarafından düzenlenen ve her biri kendi alanında lider olan dört ayrı fuarın, Tarsus Group’un bilgi, birikim ve desteği ile global ölçekteki bilinirliği artarak, uluslararası pazarda çok daha güçlü bir yapıya kavuşacağını belirtti. “Sign İstanbul, Asansör İstanbul, REW İstanbul ve InterShop İstanbul fuarlarımız, bu birliktelik ile yurt dışından çok daha fazla katılımcı ve ziyaretçi çekecektir” diyen Durak, bu sayede, fuarlarını düzenledikleri açık hava reklamcılığı, asansör, perakende ve çevre teknolojileri sektörlerinin gelişimine olan katkılarının da artacağını belirtti.

Londra merkezli İngiliz firması adını, ilahi dinlerin ortak kutsal değerlerini bir arada bulunduran TARSUS’tan alıyor!

İFO Fuarcılık ile ortak olarak Türkiye’ye yatırım yapan Tarsus Group, adını Türkiye’nin en büyük ilçesi olan, 8 bin yıllık geçmişi ile eski Yunan’dan Roma’ya, Bizans’tan Anadolu Beyliklerine ve Osmanlı İmparatorluğu’na kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, 7 Uyurlar Mağarası (Ashab-ı Kehf) ile Müslümanlar, St. Paul Kilisesi ile de Hristiyanlar için kutsal görülen Tarsus’tan alıyor. Firma, M.Ö. 4. Yüzyıla ait Tarsus sikkelerinin üzerinde kentin o zamanki adı olan Aramice ve Grekçe “Tarzi” yazısına da logosunda yer veriyor. İFO’nun yeni ortağının Tarsus adını almasının da ilginç bir hikayesi bulunuyor. Firma sahibi Neville Buch, İstanbul ziyareti sırasında “Tarsus” adını duyuyor ve tarihini öğreniyor, o dönemde satın aldığı firmanın adını Tarsus olarak değiştirip, reklam ajansına bugün kullandıkları logoyu tasarlatıyor.